>

ISLAK VE AÇIK YÜZ FELCE UĞRUYOR!

 

Soğuk havaların yanı sıra açık bir otomobil penceresinin, kasksız motosiklet kullanımının, deniz kenarında ya da teknelerde yüzün rüzgardan korunmamasının yüz felci gelişimini kolaylaştırdığına dikkat çeken uzmanlar bu hastalığın tedavisinde ise ilk 10 günün çok önemli olduğu görüşünde.
 
Beyindeki veya yüz sinirlerindeki bazı hastalıkların, beyin ile yüz kasları arasındaki iletişimi engellemesi durumunda oluşan yüz felciyle yüz hareketleri kısmen yada tamamen kayboluyor.
 
Açık ve ıslak yüz felç geçirtebilir
 
Yüz felciyle birlikte işitme ve tat alma sorunlarının da ortaya çıktığına dikkat çeken Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhan Sevim, soğuk havalarla birlikte artış gösteren hastalıkla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Özellikle soğuk ve yağışlı havalarda dışarıya çıkarken yüzümüzü korumamız, ıslaksa kurutmamız gerektiğine dikkat çeken Sevim'in ikazları şöyle: "Kışın daha sık olsa da yüz felcinin ılık ve sıcak havalarda da oluşabileceği akıldan çıkmamalı. Açık bir otomobil penceresi, kasksız motosiklet kullanımı, deniz kenarında ya da teknelerde yüzün rüzgardan korunmaması durumlarında yüz felci gelişimi kolaylaşır. Şeker hastalarında ve gebelerde yüz felci daha kolay oluşur. Özellikle soğuk veya rüzgarlı havalarda dışarıya çıkarken yüzümüzü atkıyla veya hava şartlarına göre kar maskesiyle kapatmamız bir zorunluluktur. Rüzgarlı ve soğuk havalarda yüzün ıslak ve açıkta olması, yüz felci gelişimini kolaylaştırıyor.'
 
Yüz, sağlam tarafa kayıyor
 
Sevim, yüz felcinin en sık görülen türü olan 'Bell paralizisi'nde bazı hastalarda yüz kaslarında felç gelişmeden 1-2 gün önce kulak arkasında ağrı şeklinde belirti verebildiğine dikkati çekerek, 'Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulguları arasında, yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması bulunuyor. Yüz felci olan hastalarda felcin geliştiği taraftaki göz tam kapanmıyor, yüz sağlam tarafa doğru kayıyor, ağız tam çekilemiyor. Bazen tat duyusu bozuklukları ve kulakta çınlama oluşuyor' diye konuştu.
 
İlk 10 gün çok önemli
 
Yüz felci gelişen kişilerin en kısa zamanda bir nöroloji uzmanına başvurmaları gerektiğine değinen Sevim, tedavide ilk 10 günün çok önemli olduğu söyledi. 
 
Bu rahatsızlığın tedavisinde kortizon türevlerini ve bazı antibiyotiklerin kullanıldığını belirten Prof. Sevim, '10 günden sonra gelinmesi halinde ilaçlar pek etkili olmuyor. İlaç kullanıldığında ise iyileşenlerin sayısı artıyor, iyileşme daha fazla ve daha hızlı oluyor. Muayene ve EMG bulguları takip edilerek felcin ne derecede düzeleceğini büyük ölçüde öngörebiliyoruz' dedi. 
 


yazıici

Yorumlar:Sizin Yorumunuz:

Yorum Yaz