>

FINDIK YİYEN ANNELERİN SÜTÜ ARTIYOR

 

Yaklaşık 2 yıl süren akademik çalışmalar neticesinde yeni doğum yapmış annelerin süt miktarları ve besin değeri araştırıldı.
 
GİRESUN Üniversitesi Piraziz Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Çebi, doğumdan itibaren bebeklerini emziren kadınlar üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda fındığın anne sütünü ve besi değerini artırdığını saptadıklarını açıkladı.
 
Biyoloji laboratuvarında yürütülen çalışmalara destek sağlayan Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği Başkanı Kubilay Yaman ile açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Çebi, bebek emziren anneler üzerinde 2 yıl süren çalışmalardan olumlu neticeler aldıklarını, her gün fındık yiyen annenin sütünün diğerlerine oranla yüzde 10 arttığını belirlediklerini kaydetti. Emzirme dönemindeki annelerin fındık ve fındık ürünleri tüketiminin anne sütünün miktarına, içeriğine, bebeklerin büyümesine, gelişmesine etkisini incelemek amacıyla Giresun'da 0- 6 aylık bebeği olan anne ve sadece anne sütüyle besleyen anneler ile bebekleri baz alarak yürütülen çalışmaların olumlu sonuç verdiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Çebi, şunları söyledi:
 
"Çalışmalarımızı 90 annenin bulunduğu 3 grup üzerinde yaptık. 32 anneye her gün 40 gram fındık, 29 anneye yine her gün aynı miktarda fındık ezmesi yedirdik, 29 anneyi de kontrol grubu olarak ayırdık. Annelerin fındık öncesi ve sonrasındaki süt miktarına baktık. İlerleyen aylarda yapılan ölçümler sonucunda fındık ürünleri yiyen annelerin süt ve sütteki yağ oranında anlamlı derecede yükselmeler olduğunu tespit ettik. Ayrıca bebeklerde boy uzamasına da neden olduğunu belirledik. Bebeğini sadece anne sütü ile besleyen annelerin 0-6 ay içinde günde 40 gram fındık ürünü yemeleri halinde sütünün yaklaşık yüzde 10 oranında arttığını gördük."
 
Türk Pediatri Kongresi'nde çalışmanın sunumunu yaptıklarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Çebi, ilerleyen haftalarda uluslararası bir dergide yayınlayacaklarını da belirterek projenin Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Etik Kurulu tarafından da onaylandığını anlattı.
 
FINDIK ANNE VE BEBEĞİ İÇİN ÖNEMLİ
 
Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği Başkanı Kubilay Yaman da Giresun kalite fındığın tanıtımını yaparak iç ve dış pazarda tüketimini artırmayı amaçladıklarını belirterek şöyle konuştu:
 
"Fındık ve fındık ezmesi yiyen yeni doğum yapmış iki kadın bize ulaştı, süt miktarında artış olduğunu söyledi. Bunun bilimsel olarak araştırılması gerektiğini düşünerek üniversiteye başvurduk. Yaklaşık 2 yıl süren akademik çalışmalar neticesinde yeni doğum yapmış annelerin süt miktarları ve sütlerindeki besin değeri araştırıldı. Bu çalışmalar sonucunda fındık ürünleri yiyen bir annenin sütünün ve besin değerinin arttığı tespit edildi. Böylece Giresun kalite fındık ve fındık ezmesinin anne sütünü artırıcı etkisi bilimsel olarak ispatlandı. Anne sütü 1.5 yıl boyunca bebeklerin gelişimi için çok önemli. Bu nedenle bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış olan fındığı emziren annelerin yemesinde faydası olduğu her anneye anlatılmalıdır."
 


yazıici

Yorumlar:Sizin Yorumunuz:

Yorum Yaz