>

DİYABETLİ ANNELERİN BEBEKLERİ TEHLİKEDE

 

Diyabet hastası annelerin bebeklerinde fazla glikoz yüklenmesine bağlı irileşme meydana geliyor.
 
Dr. Yenicesu: "Bebekte kalp, böbrek anomalileri, hipoglisemi gelişebilir, solunum yetmezliği ile doğabilirler. Bu bebekler erişkin yaşa kadar takip edilmeli''
 
Gebelikte en önemli sorunlardan biri diyabet. Gebelikte artan bu sorun hamileliğin de kötü geçmesine neden oluyor.
 
Doç. Dr. Gonca İmir Yenicesu, diyabetli annenin gebeliğinde insülin salgılanmadığını ya da salgılanıp diğer organlara etki etmediğini, kan şekerinin yüksek olduğunu söyledi.
 
Makrozomik bebekler doğar
 
Yenicesu, annede insülinin etkisiz olduğu durumlarda, vücutta bol miktarda glikozun kanda dolaştığını aktararak, ''Bu glikoz kordonlar ve plasenta yoluyla bebeğe geçer. Bebekte kısa süre sonra bol miktarda insülin ve beraberinde bol miktarda büyüme hormonu salgılanır. Büyüme hormonu nedeniyle bebekte yağ dokusu fazlalaşır ve buna bağlı olarak iri bebek dediğimiz makrozomik bebekler doğar'' ifadelerini kullandı.
 
Annenin diyabeti kontrol altında tuttuğu durumlarda iri bebek sorunuyla karşılaşılmadığını bildiren Yenicesu, ''Kadının kontrolsüz bir diyabeti varsa ve kan şekeri yüksekse makrozomi denilen 4 bin gramın üzerinde yani 5-6 kiloya kadar bebekler doğabilmekte'' dedi.
 
Genetik geçişli diyabet olabilir
 
Diyabetik annenin bebeğinin doğduktan sonra da birçok sorunla karşılaşabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Yenicesu, şunları kaydetti:
 
''Diyabetik annenin bebeğinde birçok metobolik veya fonksiyonel hastalıklar hatta anomaliler olabilir. Kalp anomalileri, böbrek anomalileri, bunların dışında bebekte hipoglisemi gelişebilir, solunum yetmezliği ile doğabilir. Bu bebekler erişkin yaşa kadar takip edilmeli. Çünkü bazı diyabetlerin genetik geçişli tipleri vardır. Diyabetik gebeliklerde aynı zamanda gebelik sıvısı fazla olur bununla birlikte plasenta dediğimiz bebeğin eşi de büyüktür ve bu nedenle bebekte ve annede sorunlar yaşanabilir.''
 
Obeziteye daha eğimliler
 
Yenicesu, bu konuda kanıtlanmış verilerin olmadığını ancak doğumdan sonra genlere bağlı olarak bebekte obezite gelişebileceğini, bu bebeklerin obeziteye daha eğilimli olduğunu belirtti. Diyabetli anneden doğan bebeklerin çok erken beslenmesi gerektiğini dile getiren Yenicesu, çünkü bu bebeklerin iri ve kan şekerlerinin düşük olduğunu vurguladı. Kısa zamanda doyurulmayan bebekte riskli durumlar gelişebileceğini aktaran Yenicesu, anne ve bebekte riskli durumların gelişmemesi için diyabetli annenin sık sık kontrole gitmesi gerektiğini vurguladı.
 
Doç. Dr. Yenicesu, annede kan şekeri regülasyonu, bebekte de doğumsal bir sakatlık olup olmadığının tespiti için anomali taraması yapılmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.
 


yazıici

Yorumlar:Sizin Yorumunuz:

Yorum Yaz